2021 RORC Mainseries IRC One

Entries: 44      Races Sailed: 8      Discard: 3

Provisional Results

Series PlaceSail No Boat Type of Boat Owner Handicap Series Points Rolex Middle Sea Race 2020
PF1.2
RORC Transatlantic Race
PF1.5
Myth of Malham Race
PF1.2
East Coast Race Morgan Cup Race De Guingand Bowl Race Cowes Dinard St Malo Race Channel Race
1GBR2664R Darkwood J/121 Michael O'Donnell 1.116 431.8     100.8   84 77 80 90
2GBR419R Redshift Farr Gp42 Ed Fishwick 1.259 394.2     79.2   70 87 94 64
3GBR4669R Pata Negra Lombard 46 Andrew Hall 1.155 372     96   62 73 68 73
4GBR851R Cracklin Rosie Corby 40 Steven Anderson 1.110 295.6     87.6   60 70 78  
5GBR236R Rumbleflurg Ker 39 David Cummins 1.116 290.4     74.4   67 59 90  
6GBR3875X Phosphorus II A13 Mark Emerson 1.177 287         64 67 86 70
7LAT909 Orange Mecanix2 Xp 44 Sport Nautique Club 1.130 265     108   74   83  
8GBR4921R Ino XXX HH42 James Neville 1.266 238.8     76.8       100 62
9GBR5440R Thunderbird Farr 40 Rupert Wolloshin 1.134 195     72   58   65  
10GBR8940R Espresso Martini Too Farr 40 Glyn Sheffield 1.163 195     10   56   63 66
11GBR42N La Réponse Ker 39 Andrew McIrvine 1.138 169.2     91.2   78      
12GBR562R Sailplane Mat 12 Rob Bottomley 1.131 162.6     81.6     81    
13GBR1544R Simples Xp 44 Demian Smith 1.119 156     84       72  
14FRA43857 L'Ange De Milon Milon 41 Jacques Pelletier 1.118 154             70 84
15GBR759R Eclectic Azuree 46 Colin Campbell 1.133 154             74 80
16POR66 Stormwave 2.0 Figaro 3 Ross Farrow 1.112 149           63 10 76
17GBR8248 Incisor Corby 45 First Class Sailing 1.135 144.6     69.6     65 10  
18GBR597R Itma X-50 Classic Thomas Scott 1.122 123           61 62  
19GBR8872R Challenger 2 Challenge 72 Tall Ships Youth Trust 1.204 115           57   58
20GBR8871R Challenger 1 Challenge 72 Tall Ships Youth Trust 1.204 111           55   56
21MLT450 Elusive 2 Beneteau First 45 Maya, Aaron & Christoph Podesta 1.112 110.4 110.4              
22NED46 Tonnerre de Glen Ker 46 Dominique Tian 1.273 103.2 103.2              
23RP45 Katsu Aquila 45 Carl-Peter Forster 1.242 98.4 98.4              
24ITA15145 Libertine Comet 45 S Marco Paolucci 1.116 93.6 93.6              
25FRA160 Palanad 3 Class40 Antoine Magre 1.235 90   90            
26MLT1551 Ben Estates Comanche Raider III Farr 45 Ramon Sant Hill 1.193 90 90              
27FRA142 Made in Midi Class40 De Pavant Kito 1.245 86.4 86.4              
28MLT2222 Artie HH42 Lee Satariano 1.249 84 84              
29ITA314 Mia Swan 48 Luigi Stoppani 1.120 81.6 81.6              
30FRA161 Redman Class40 Antoine Carpentier 1.235 81   81            
31ITA16126 Zenhea Takesha Mylius 14e55 Natale Lia 1.188 79.2 79.2              
32BEL733 Morpheus Sydney Yachts Gts43 Steven Verstraete 1.165 78 10             68
33AUT49 Crossing Routes - Vaquita Akilaria Rc1 Alessio Bernaba 1.241 76.8 76.8              
34FRA346 Lann Ael 2 Jnd 39 Didier Gaudoux 1.117 76             76  
35GBR363X Kai Pogo 12.50 Tim Knight 1.165 75   75            
36AUT6 Fidanzata Shipman Walther Jungwirth 1.221 74.4 74.4              
37GBR809 Lutine X-55 Lloyd's Yacht Club 1.197 66             66  
38FRA45313 Izipizi Pogo 36 Guillaume Ferey 1.123 64             64  
39SVK93 Sabre II Class40 Marek Culen 1.232 61             61  
40GBR65N Hardship III Swan 65 Paul Stratton 1.106 60               60
41GBR1521 Rock Lobster J 121 Nick Angel 1.114 60       60        
42GBR4879T Baraka Swan 53' Sloop Benjamin Day 1.115 10         10      
43FRA43986 Aminata Pogo 36 Thierry Scheur 1.145 10 10              
43MLT044 Xpresso XP 44 Sean Borg 1.126 10 10              

PF-Points Factor

Mon 26 Jul 21 13:14
Sail100 Sailing Results Software Program